#1 2008-04-06 19:22:38

Aniashira

Administrator

Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Zarejestrowany: 2008-03-19
Punktów :   
WWW

Wizyta w fińskiej hodowli Doragoj Beagles

Dwumiesięcznik "PIES" Nr 1 (3150 2006r.

Wizyta w fińskiej hodowli Doragoj Beagles



   Praktycznie każdy kynolog-hodowca surfuje po Internecie. Szuka pięknych psów do przyszłych kryć. Z ogromnym zainteresowaniem ogląda wyniki wystaw i konkursów z całego świata. Otwórzmy w komputerze wyszukiwarkę np. www.google.pl i wpiszmy Daragoj. Otworzy się nam ponad 2500 stron z całego świata, Popatrzmy na wyniki wystaw z różnych kontynentów. Australia — BIS wygrywa wielokrotnie linia Daragoj.
   W USA wystawę klubowa wygrywa Daragoj; to samo Słowacja, Polska, Finlandia, Szwecja, Austria, Dania, a ostatnio i Francja. Co to za cudowne psy, które wygrywają na kilku kontynentach w kilkunastu krajach; pomimo oceny w różnych standardach przez tak różnych sędziów? Bilety lotnicze staniały na tyle. że i kynolog może lecieć na drugi koniec Europy.
  Korzystając z uprzejmości Eevy Resko postanowiłem odwiedzić legendarny już kennel. Po krótkim locie lądujemy w Helsinkach. Czeka na nas Sappo, mąż Eevy Resko — hodowczyni i sędzi między innymi beagli. Prawie 100 km od Helsinek w uroczym zakątku zza zakrętu wyłania się bajkowy dom stojący na pagórku w lesie. Z daleka słychać grające przyjaźnie beagle. Rozmawiamy o wszystkim, a głównie o beaglach.
  Od razu Idziemy do piesków. Młodziaki siedzą w domu. Dorosłe we wzorcowo urządzonym sterylnie czystym kennelu. Oczywiście myjemy ręce, zmieniamy buty. Wchodząc do maluchów nawet dwukrotnie.
   To była uczta dla duszy i oczu widzieć jednocześnie kilka tej klasy zwierząt.
Wszystkie chciałoby się mieć. Można każde sfotografować i pokazywać bez słownego komentarza jako wzorzec rasy. Wszystko idealne. Kątowanie, górna, dolna linia. Głowy — poemat. Ogon osadzony bajkowo. Przedpiersie, łopatka jak z marzeń.
   Bawimy się z beaglami. Co za psychika! Odważne i inteligentne. Chcące się pokazać. Puszczamy pieski na wybieg. One wszystkie biegają niemal nie dotykając ziemi. Wydaje się, że płyną w powietrzu. Stworzyć taki ruchu u psa, to marzenie każdego hodowcy.
Korzystamy z gościny i zostajemy na parę dni. W głowie mam setki pytań i wątpliwości. Mam nadzieję ukończyć beaglowy uniwersytet, aby służyć wiedzą miłośnikom beagli w Polsce.
  Eeva Resko ma ogromną bibliotekę książek, czasopism, katalogów, jak również filmów i taśm video. Ma zarejestrowaną większość ważniejszych wystaw o dużej randze, w tym klubowe od Australii przez Nową Zelandię do Stanów Zjednoczonych.
  Wielką przyjemność sprawiła mi możliwość zobaczenia przepięknych psów w ruchu, które znałem jedynie z ich imion w rodowodach.
  Daragoj historia zaczęła się w 1966 roku. wtedy Eeva hodowała borzoj ze znaczącymi sukcesami. Tak powstał przydomek hodowli Daragoj. Potem interesowała się bassetami. a od 1975 roku zakochała się w beaglach. Eeva ma dla miłośników beagli świetnie przygotowaną stronę internetową
http://kotisivu.mtv3.fi/daragoj/in-dex.htm

   Starałem się chłonąć wiedzę, zadawałem setki pytań. Eeva zawsze powściągliwie odpowiadała na każdy zadany temat. O beaglach wie wszystko, a nawet jeszcze więcej. Wieczorami odwiedzali ją hodowcy innych ras.
   Bawiłem się z cudownymi maluchami 5 tygodniowymi, jeszcze za małymi, żeby je zabrać. Eeva nie wydaje piesków przed upływem 3 miesięcy ich życia. Mam nadzieję, że jedno z nich będzie kochane już u mnie w domu.
                                                                                                              Andrzej W. Baciński

http://i152.photobucket.com/albums/s161/Ania-shira/forum/Scan0065.jpg


http://i152.photobucket.com/albums/s161/Ania-shira/forum/Untitled1jpgajka-1.jpg

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.xiaolinn.pun.pl www.rapfan.pun.pl www.nider.pun.pl www.narutoahinobi.pun.pl www.kurow.pun.pl