#1 2008-03-27 21:42:49

Aniashira

Administrator

Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Zarejestrowany: 2008-03-19
Punktów :   
WWW

Asystent kynologiczny

Jak zdawaliście lub chcecie zdawać na asystenta to tutaj o tym piszcie jakie ksiązki polecacie, czy trudny był egzamin jakie pytania itp.

Regulamin Asystenta Kynologicznego

§ 1
Na organizowanych przez Związek Kynologiczny w Polsce (zwany dalej Związkiem) wystawach psów rasowych, przeglądach hodowlanych, próbach pracy i konkursach oraz zawodach oceny psów dokonują sędziowie kynologiczni.

§ 2
Sędzią kynologicznym może zostać tylko członek Związku, który ma nieposzlakowaną opinię, posiada co najmniej średnie wykształcenie, zdał egzamin i odbył staż asystencki określony niniejszym regulaminem, a następnie uzyskał pozytywne oceny na teoretycznym i praktycznym egzaminie sędziowskim.

2. ASYSTENCI KYNOLOGICZNI << do początku

§ 3
Asystentem kynologicznym może zostać pełnoletni członek Związku posiadający co najmniej średnie wykształcenie, wykazujący zainteresowanie problematyką kynologiczną, posiadający pozytywną opinię za okres co najmniej dwuletniej, czynnej działalności w Związku (w Oddziale) i zdał egzamin na asystenta kynologicznego.
Wskazane jest, aby kandydaci na asystentów do oceny pracy psów myśliwskich byli członkami Polskiego Związku Łowieckiego.

§ 4
Asystenci kynologiczni dzielą się pod względem specjalności na:

a) wystawowych,

b) prób pracy.

§ 5
Kandydat na asystenta zobowiązany jest do:

a) przedstawienia wyników własnej pracy hodowlanej lub wystawowej albo własnej praktyki układania psów do odpowiednich prób pracy (zawartej w opinii oddziału),

b) ukończenia kursu dla kandydatów na asystentów lub przygotowania się do egzaminu we własnym zakresie,

c) złożenia egzaminu asystenckiego z wynikiem pozytywnym przed Komisją Egzaminacyjną Związku.

2.1 Procedura egzaminowania i powoływania asystentów

§ 6
Kursy szkoleniowe dla kandydatów na asystentów prowadzone są przez Oddziały według programu ustalonego przez Zarząd Główny Związku i Komisję Kynologiczną Naczelnej Rady Łowieckiej (dot. specjalności 21).

§ 7
Organizatorem egzaminu asystenckiego jest Prezydium Kolegium Sędziów, które wyznacza komisję egzaminacyjną, podaje miejsce i termin egzaminu.

W skład komisji wchodzą:

1. co najmniej dwaj sędziowie międzynarodowi, z których jeden jest przewodniczącym komisji,

2. specjalista z dziedziny medycyny weterynaryjnej,

3. sędzia międzynarodowy do oceny pracy psów myśliwskich wytypowany przez Zarząd Główny PZŁ (dla asystentów tej specjalności),

4. sędzia do oceny pracy innych psów wytypowany przez Główną Komisję Szkolenia Psów (dla asystentów tej specjalności).

§ 8
Kandydat na asystenta, który spełnia wymogi § 3 i § 5 niniejszego regulaminu składa za pośrednictwem macierzystego Zarządu Oddziału do Prezydium Kolegium Sędziów wniosek o dopuszczenie go do egzaminu asystenckiego.

Do wniosku dołącza życiorys oraz kopię świadectwa co najmniej średniego wykształcenia.

Prezydium Kolegium Sędziów powiadamia pisemnie kandydata oraz oddział macierzysty z czterotygodniowym wyprzedzeniem o miejscu i terminie egzaminu.

§ 9
Egzamin obejmuje wiadomości z zakresu:

- anatomii psa,

- historii Związku,

- fizjologii psa,

- psychologii psa,

- podstawowych pojęć genetyki,

- historii pochodzenia psów, ze specjalnym uwzględnieniem rasy lub grupy ras, którą asystent w przyszłości pragnie oceniać,

- szczegółowej znajomości wzorca rasy lub grupy ras, w której chce się specjalizować,

- ogólnej znajomości ras psów,

- ogólnych wiadomości o chorobach spotykanych u psów,

- znajomości Statutu i regulaminów obowiązujących w Związku Kynologicznym.

§ 10
Komisja Egzaminacyjna sporządza protokół z egzaminu oddzielnie dla każdego kandydata, kopie protokołu przesłane są do:

- Zarządu Oddziału kandydata,

- odpowiedniego Klubu Rasy,

- Zarządu Głównego PZŁ kandydata do oceny pracy psów myśliwskich,

- Głównej Komisji Szkolenia Psów kandydata do oceny pracy psów obrończych i towarzyszących.

§ 11
Prezydium Kolegium Sędziów powołuje asystenta, potwierdzając jego specjalność wybraną zgodnie z zatwierdzonym wykazem specjalności.

Wybór specjalności należy do asystenta, lecz nie może obejmować więcej niż jedną specjalność wystawową oraz równolegle tylko jedną specjalność użytkową.

§ 12
1. Asystent otrzymuje indeks, w którym sędziowie potwierdzają każdorazowo jego uczestnictwo na wystawie lub przy ocenie pracy, do których asystent posiada uprawnienia.

2. Innych niż wymienione asystentury nie zalicza się do stażu.

3. Do indeksu wpisuje się także zaliczenie wykonanych zadań.

4. Staż asystencki rozpoczyna się z dniem powołania asystenta uchwałą Prezydium Kolegium Sędziów.

2.2 Prawa i obowiązki asystenta

§ 13
1. Asystent ma obowiązek przestrzegania zasad etyki i ogólnie przyjętych dobrych obyczajów.

2. Asystent nie może pełnić funkcji na imprezach kynologicznych, na których oceniany jest pies stanowiący jego własność.

3. W przypadku, gdy asystent posiada uprawnienia do asystowania na wystawach i przy ocenie pracy, dopuszcza się odbywanie obu asystentur podczas tego samego stażu, (lecz nie na tych samych imprezach), celem umożliwienia uzyskania uprawnień dla poszczególnych specjalności w tym samym czasie.

§ 14
1. Staż asystencki trwa nie mniej niż cztery lata.

2. Asystenci wystawowi zobowiązani są do odbycia 12 asystentur na wystawach, do czterokrotnego pełnienia funkcji sekretarza ringowego na dowolnym ringu oraz do czterokrotnego pełnienia funkcji gospodarza ringowego na wystawach.

3. Asystenci do oceny pracy psów myśliwskich zobowiązani są do odbycia co najmniej 12 asystentur na próbach pracy lub konkursach oraz winni zaliczyć 4 sekretarzowania i czterokrotnie pełnić funkcję gospodarza lub współorganizatora prób i konkursów.

4. Asystenci do oceny innych prób pracy zobowiązani są do odbycia 12 asystentur na odpowiednich dla ich specjalności imprezach oraz winni zaliczyć 4 sekretarzowania i czterokrotnie pełnić funkcję gospodarza lub współorganizatora odpowiednich imprez.

§ 15
Zarządowi oddziału i Komisji Kynologicznej PZŁ przysługuje prawo zgłoszenia wniosku do Prezydium Kolegium Sędziów o pozbawienie asystenta uprawnień w przypadku zaniechania pracy w oddziale lub popełnienia wykroczeń nie licujących z godnością przyszłego sędziego.

Asystent zobowiązany jest do powiadomienia Prezydium Kolegium Sędziów i Przewodniczącego Klubu Rasy o zmianie adresu lub przeniesieniu do innego oddziału.

§ 16
Asystenci, zgłaszają organizatorom wystaw psów rasowych, oceny prób pracy itp. swój akces do asystowania na ringu przy ocenie, próbach pracy, zgodnie z posiadanymi uprawnieniami.

Organizator zawiadamia na piśmie zainteresowanego asystenta o swojej zgodzie lub odmowie przyjęcia.


http://i152.photobucket.com/albums/s161/Ania-shira/forum/Untitled1jpgajka-1.jpg

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.ikskwadrat.pun.pl www.angelsofdeathguild.pun.pl www.pazdziernik2008.pun.pl www.znalliance.pun.pl www.eit-pcz.pun.pl